Kaip tinkamai dezinfekuoti avalynę nuo grybelio?

Kaip tinkamai dezinfekuoti avalynę nuo grybelio?

Avalynės priežiūra yra labai svarbi ne tik norint išvengti nemalonaus kvapo, bet taip pat norint apsisaugoti nuo grybelio sukeliamų ligų. Jeigu jums jau tekę turėti problemų su pėdų grybeliu, tada jums ypač svarbu tinkamai dezinfekuoti batus.

Ruošiantis dezinfekuoti batus, svarbu įsivertinti, koks jūsų avalynės tipas. Gal tai odiniai Ecco batai moterims? O gal Tamaris kedai? Dezinfekcijai būtina naudoti tinkamas priemones ir metodus, nes tik tinkama avalynės dezinfekcija padės visiškai sunaikinti mikroorganizmus, tačiau nepakenks kokybiškai avalynės medžiagai.

Kas yra grybelis ir kaip jis plinta?

Pėdų grybelį (tinea pedis) dažniausiai sukelia dermatofitai - tai mikroskopiniai grybeliai, kurie minta keratinu. Jis randamas kiekvieno odoje, naguose bei plaukuose. Grybelinės infekcijos yra itin plačiai paplitusios, tad ir sukėlėjai ilgą laiką gyvena ant įvairių paviršių, pavyzdžiui, drabužių ar batuose.

Grybelis gali plisti keliais būdais. Vienas iš būdų - per tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu arba gyvūnu. Taip pat jis plinta ir per užterštus paviršius, pavyzdžiui, basomis vaikštant baseinuose, taip pat sporto klubų persirengimo kambariuose, basomis maudantis viešuosiuose dušuose.

Visgi plačiau norime aptarti labai paplitusį grybelio būdą - uždaros ir orui nepralaidžios avalynės avėjimas. Tad kaip grybelis įsitaiso jūsų avalynėje? Paprastai tariant, batų viduje dėl nuolatinės šilumos bei drėgmės susidaro puikios sąlygos grybelinėms sporoms išlikti gyvybingoms net kelis mėnesius.

Grybelių sporos batų viduje gali išlikti net iki pusės metų. Visą tą laiką jos gali sukelti žmogui infekciją. Įdomus faktas: batų viduje gali susidaryti iki šimto kartų didesnė bakterijų ir grybelių koncentracija nei ant viešojo tualeto dangčio!

Kokias problemas sukelia grybelis?

Negydomas pėdų grybelis gali išplisti į nagus ir sukelti būklę, vadinamą onichomikoze. Taip pat jis gali plisti toliau ir sukelti odos paraudimą, niežulį, deginimo pojūtį, pleiskanojimą. Dėl grybelinės infekcijos galite pastebėti skausmingus įtrūkimus tarp pirštų, nagų sustorėjimą, spalvos pakitimus ar net nago atsiskyrimą nuo nago guolio. Galiausiai, grybelio pažeista oda tampa puikiais infekcijos vartais bakterijoms, o šios sukelia itin rimtus uždegimus, ypač žmonės su nusilpusiu imunitetu.

Kodėl svarbu dezinfekuoti avalynę nuo grybelio?

Kadangi grybelinės sporos batų viduje ilgai išlieka gyvybingomis, labai svarbu dezinfekuoti avalynę. Tokiu būdu galima užkirsti kelią pakartotiniam užsikrėtimui grybeliu, taip pat apsaugoti kitus šeimos narius nuo infekcijos plitimo, sumažinti nemalonų batų kvapą bei išvengti kitų rimtų komplikacijų, pavyzdžiui, bakterinių infekcijų.

Reguliariai dezinfekuojant avalynę, galite sumažinti infekcijos riziką net 70%, todėl šis įprotis turėtų būti neatsiejamas nuo kiekvieno asmeninės higienos, ypač jeigu jums jau tekę susidurti su grybelinėmis infekcijomis.

Kaip dezinfekuoti avalynę nuo grybelio?

Avalynę nuo grybelio galite dezinfekuoti keliais skirtingais būdais. Dažniausiai dezinfekcijai žmonės renkasi cheminius dezinfekantus (pavyzdžiui, specialius purškalus), natūralius metodus (pavyzdžiui, arbatmedžio aliejų, sodą ar citrinų rūgštį).

Taip pat populiaru rinktis specialius UV aparatus, kurie naikina grybelines sporas. O neturintiems specialių priemonių - dažnas pasirinkimas yra plovimas skalbyklėje. Verta atkreipti dėmesį, kad šis metodas visiškai netinkamas odiniams ar verstos odos batams, tad verčiau jį naudoti tik sportiniams bateliams.

Cheminiai dezinfekavimo būdai

1. Specialūs priešgrybeliniai purškalai

Vaistinėse ar specializuotos avalynės parduotuvėse nesunkiai galite rasti specialių priešgrybelinių purškalų. Jie efektyviai naikina bakterijas ir grybelį, o taip pat apsaugo nuo jų plitimo. 

2. Baliklis ir stiprūs dezinfekantai

Baliklis gali būti naudojamas tik kai kuriems batams, nes jis gali sugadinti audinį ar odą. Jeigu norite naudoti šį stiprų dezinfekantą, rekomenduojame pasitarti su specializuotos parduotuvės konsultantu. Vienaip ar kitaip, baliklį visada reikėtų skiesti vandeniu santykiu 1:10 ir naudoti itin atsargiai.

3. Spiritas ir actas

70% medicininis spiritas – vienas efektyviausių būdų dezinfekuoti batus. Juo galima sudrėkinti medvilninį diskelį ir kruopščiai išvalyti batų vidų.

Actas (9%) – natūrali alternatyva stipriam spiritui, visgi tinkama ne visiems batams. Verta atkreipti dėmesį, kad actas dažnai palieka itin nemalonų kvapą.

Natūralūs batų dezinfekavimo būdai

Jeigu nenorite naudoti stiprių cheminių medžiagų, galite išbandyti ir natūralius dezinfekavimo būdus. Vienas dažniausių - avalynės dezinfekavimas arbatmedžio aliejumi. Šis eterinis aliejus pasižymi stipriomis priešgrybelinėmis savybėmis, tad jį galima atskiesti vandeniu ir mišiniu išpurkšti bato vidų.

Kitas populiarius variantas - soda ir actas. Šių komponentų mišinys pasižymi geru drėgmės sugėrimu bei nemalonaus kvapo naikinimu. Galite į batus paprasčiausiai įberti sausos sodos arba ją sumaišyti su actu ir šiuo mišiniu kruopščiai išvalyti avalynės vidų.

Dažnai naudojama batų dezinfekcijai - citrinų rūgštis. Tai veiksminga natūrali priemonė, kuri ne tik dezinfekuoja avalynę, bet ir suteikia gaivų citrusinį kvapą. Sumaišykite citrinų rūgštį su vandeniu ir mišiniu įtrinkite bato vidų.

Ultravioletinė dezinfekcija

UV dezinfekcija specialiais aparatais yra labai efektyvus metodas, kadangi sunaikina iki 99% bakterijų ir grybelių. Į specialius UV aparatus įdedama avalynė, paliekama gamintojo nustatymam laikui, o išėmus ją galima iškart vėl avėti.

Kaip dezinfekuoti skirtingų tipų avalynę?

Ruošiantis dezinfekuoti savo avalynę, atkreipkite dėmesį į turimos avalynės tipą, nes nuo to gali priklausyti dezinfekcijos būdas.

Sportiniai batai

Sportiniai batai, pavyzdžiui, Tamaris kedai, dažniausiai gali būti skalbiami paprasčiausiai skalbyklėje. Atkreipkite dėmesį į tai, jog reikėtų naudoti tik švelnius skalbiklius. Po plovimo būtina šiuos batus visiškai išdžiovinti. Visgi galite rinktis ir alternatyvą - priešgrybelinius purškalus ar dezinfekciją UV spinduliais.

Odiniai batai

Odiniai ar verstos odos batai, pavyzdžiui, Ecco batai vyrams, turėtų būti dezinfekuojami naudojant tik specialius būtent odinės avalynės priežiūrai sukurtus dezinfekantus. Norint ilgai džiaugtis kokybiška avalyne, reikėtų vengti agresyvių cheminių priemonių, pavyzdžiui, baliklio ar acto. Visgi, galima rinktis medicininį spiritą - juo reguliariai suvilgyti servetėlę ir kruopščiai išvalyti bato vidų.

Kodėl svarbu ne tik tinkamai dezinfekuoti, bet ir tinkamai džiovinti batus?

Drėgmė ir šiluma - tobulos sąlygos grybeliui išlikti gyvybingam bei daugintis. Dėl to svarbu šių sąlygų išvengti. Kaip galima to pasiekti?

Rekomenduojame po kiekvieno avėjimo palikti savo batus gerai vėdinamoje vietoje. Jeigu turite, naudokite specialius avalynės džiovintuvus. Taip pat nepalikite savo avalynės drėgnoje patalpoje, pavyzdžiui, vonios kambaryje. Ten ne tik drėgna, bet ir šilta. O būtent to reikėtų vengti.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos dezinfekuojant batus

Aptarus, kaip tinkamai dezinfekuoti avalynę nuo grybelio, svarbu atkreipti dėmesį ir į pagrindines daromas klaidas.

 

  1. Per stiprių chemikalų naudojimas: taip tik sugadinsite batų medžiagą; jei abejojate, atvykite į specializuotą avalynės parduotuvę ir pasitarkite su konsultantu.

  2. Nepakankamas batų džiovinimas arba džiovinimas vonioje: prisiminkite, kad šiluma ir drėgmė yra tobulos sąlygos grybeliui daugintis.

  3. Neatsižvelgiama į avalynės medžiagą: tai, kas tinka vieniems batams, visai netinka kitiems, todėl yra didelis skirtumas, ar tai Tamaris kedai, ar odiniai Ecco batai moterims, nes nuo to priklauso, kaip tinkamai dezinfekuoti avalynę nuo grybelio.

DUK - dažniausiai užduodami klausimai

1. Kaip dažnai reikia dezinfekuoti batus?

Jei neseniai turėjote grybelinę infekciją – kasdien, o profilaktiškai – bent kartą per mėnesį.

2. Ar galima visus batus skalbti skalbyklėje?

Ne, odiniai ir verstos odos batai neturėtų būti skalbiami skalbyklėje.

3. Koks yra efektyviausias natūralus dezinfekantas?

Arbatmedžio aliejus ir actas yra vieni geriausių natūralių sprendimų.